Po co nam dzisiaj Dzień Kobiet?- post gościnny

Post gościnny Dagmary z Fox in The Forest w ramach akcji Jej Wysokość Kobieta.

*********************************************************************

Rok. 12 miesięcy. I tych kilka świąt, które w ciągu niego obchodzimy, czasem nawet dość hucznie. Jednym z takich świąt jest Dzień Kobiet, u nas jak i w wielu innych krajach obchodzony 8 marca. Tak, tak – nasze święto Drogie Panie! Czas, kiedy dostajemy najczęściej bukiety kwiatów, perfumy, czy wino i czekoladki. Prezenty są różne i tak na prawdę zależą od tego kto ma je dostać. Każdy będzie inny i wyjątkowy – jak my.

Jednak czy to w tym wszystkim jest najważniejsze? O co tak właściwie chodzi? I skąd wzięło się to święto?

Podobno Dzień Kobiet był obchodzony już przez starożytnych Rzymian podczas tzw. Matronaliów. Tego dnia mężczyźni spełniali zachcianki kobiet i obdarowywali je prezentami. Natomiast jeśli chodzi o nowożytność, to formalny Dzień Kobiet został przyjęty w 1910 r. na uczczenie pamięci o kobietach, które strajkowały w USA i zginęły w pożarze.
Jest to święto kojarzone kobietami walczącymi o równouprawnienie. Dzisiaj już może o tym nie pamiętamy, dlatego warto trochę odświeżyć pamięć i być świadomym skąd wywodzi się to święto.

W obecnych czasach jest bardzo wiele kobiet, które nie wierzą w siebie i swoje możliwości. Chowają się za miotłą jak szare myszki, nieświadome swych mocy i umiejętności. Często poddają się temu, co przyniesie przyszłość zaprzestając walki o lepsze jutro. Zapominając o tym, że dzisiaj mogą! Obecnie mamy już równouprawnienie, możemy głosować, startować w wyborach i zarabiać na takich stanowiskach jak faceci!

Kto tego wszystkiego dokonał? Gdyby nie nasze dalekie krewne we wcale nie takiej dalekiej przeszłości, nie wiadomo jak by to dzisiaj było. Jednak zobacz, że mamy to! Kobiety wywalczyły swoją pozycję w społeczeństwie i w Polsce i w większości krajów mają swoje prawa.

Mało tego! Gdyby przyjrzeć się zasadom dobrych manier, to kobiety mają szczególne uprawnienia. Patrzy się na nie przez pryzmat przedłużania gatunku ludzkiego – mogą rodzić dzieci, dlatego trzeba o nie dbać z należytą starannością.

Tak to wygląda w skrócie:

Kiedy mamy do czynienia z randką np. w restauracji – to mężczyzna wchodzi pierwszy i patrzy czy jest wolne miejsce (tak, wiem że dzisiaj jest system rezerwacji) i kiedy miejsce będzie odpowiednie to wraca i przepuszcza ją w drzwiach. W przeszłości chodziło o to, czy w lokalu nie ma żadnych bójek i czy kobieta może bezpiecznie wejść.

Albo kiedy wchodzimy do windy, to przyjęło się, że pierwszy wsiada mężczyzna – sprawdza, czy winda faktycznie jest (kobieta nie może ryzykować).

A kiedy schodzimy ze schodów – kobieta idzie od strony balustrady, mężczyzna po skosie, kilka kroków przed nią w taki sposób, by mógł w razie czego ją złapać, jeśli by się przewróciła. Jeśli wchodzimy – prowadzi kobieta – by facet mógł ją złapać. To takie skrótowe przykłady, może dość zabawne, ale tak się przyjęło i już, tego się trzymajmy.

Kobiety są wyjątkowe! I nie chodzi tu o żadne feministyczne podejście, czy próbę udowodnienia komuś czegokolwiek. To my pokazałyśmy, że możemy wywalczyć swoje prawa i zrobiłyśmy to. Ponad 100 lat temu, więc 8 marca to przede wszystkim dzień, który powinien nam o tym przypominać.

Droga Kobieto – Dzień Kobiet to także Twój dzień i nie krępuj się go świętować po swojemu. Pamiętaj o tym, że jesteś wyjątkowa, masz swoje prawa i jesteś w stanie osiągać nie tylko tyle co mężczyzna, ale jeszcze więcej, bo czemu by nie.

Świętuj jak chcesz i jak najbardziej lubisz. Wyjdź z przyjaciółkami na babski wieczór, zjedzcie pyszną kolację lub spędź ten dzień z ukochanym, czy rodziną. Nie ważne jak. Ważne, by o tym pamiętać i być świadomym co to za dzień i czemu dla nas Kobiet jest takim ważnym symbolem.

Tak więc wszystkim Kobietom życzę, by o tym pamiętały. Nie tylko dzisiaj, ale zawsze. I kiedy poczujecie się gorzej, to przypomnijcie sobie ile dokonałyśmy i ile możemy jeszcze dokonać. Z nami nie ma żartów i pobłażliwego traktowania, przecież możemy jeszcze więcej! 🙂

Ściskam Was mocno tym razem z innego miejsca – pisząc gościnnie u Zuzy i ślę pozdrowienia!

Foxintheforest.pl

***********************************************************************

Po pozostałe posty z naszej akcji zapraszamy do zakładki Jej Wysokość Kobieta.
Za naszą grafikę odpowiedzialna jest Gosia Giza, której serdecznie dziękujemy!