Jak się dostać na studia w Niemczech? Formalności, które musisz załatwić.

Jak wiecie, od 2,5 roku studiuję informatykę w Niemczech. Jako, że w gimnazjum i liceum chodziłam do klasy dwujęzycznej, raz na jakiś czas wpadali do nas z wizytą absolwenci szkoły i nieco opowiadali o tym, jakie formalności musimy załatwić aby w móc wyjechać na studia do naszych zachodnich sąsiadów. Dla tych jednak, którzy nie mieli dotąd możliwości dowiedzieć się więcej w tym temacie, postanowiłam napisać dzisiejszy post.

1. Zdana matura.

To punkt dość oczywisty, ale jednak postanowiłam go tu umieścić. Istnieje wprawdzie kilka możliwości rozpoczęcia studiów bez zdanej matury, ale są to przypadki szczególne i raczej nie zdarzają się, jeśli chodzi o osoby, które ukończyły szkołę średnią zagranicą. W kwestii samego przeliczania wyników polskich matur:  Każda uczelnia robi to indywidualnie, według własnego systemu, który niestety nie jest udostępniany publicznie w internecie. Na ogół jednak nasze matury są przez Niemców dobrze punktowane.

2. Certyfikat z języka.

Na większości uczelni wystarczy certyfikat z języka niemieckiego na poziomie B2, na niektórych potrzebne jest C1. Koniecznie zorientuj się, jak wygląda to tam, gdzie chcesz składać papiery! Ja po ukończeniu liceum posiadałam DSD II oraz maturę dwujęzyczną, więc nie musiałam się o ten punkt martwić. Jeśli jednak nie posiadasz odpowiedniego dokumentu, każda niemiecka uczelnia organizuje w ciągu roku kilka terminów egzaminów, dzięki którym możesz go uzyskać. Pamiętaj tylko, że musisz go zdać przed końcem rekrutacji.

3. Tłumaczenie oraz poświadczenie kopii dokumentów.

Z tym punktem związanych jest sporo dodatkowych wydatków, ale bądźmy szczerzy- decydując się na studia zagraniczne, trzeba się z nimi liczyć…
Świadectwa maturalne oraz ukończenia szkoły muszą zostać przetłumaczone na język niemiecki- koniecznie przez tłumacza przysięgłego, w innym wypadku nie zostaną one uznane! Oprócz tłumaczeń, uczelni trzeba również dostarczyć dokumenty w orginalnym języku, dlatego konieczna jest również wizyta u notariusza i poświadczenie kopii naszych świadectw, dowodu osobistego oraz wszelkich innych wymaganych przy rekrutacji papierów.

4. Rekrutacja online i wysłanie dokumentów.

Każda uczelnia ma własny system rekrutacji online, dlatego w tym punkcie nie jestem Ci w stanie wiele pomóc. Jeśli masz pytania, lub konkretny problem przy wypełnianiu formularza na Twojej uczelni, możesz do mnie napisać na Facebooku lub na pannakwiatkowska@o2.pl– chętnie Cię wesprę! Zazwyczaj po samym zgłoszeniu swojej kandydatury, należy przesłać dokumenty pocztą (tak jest na pewno w Berlinie i Frankfurcie, gdzie również ubiegałam się o miejsce)- choć na przypadku Bremy na początku wystarczyły skany świadectw i tłumaczeń.

5. Opłata semestralna.

Gdy już otrzymasz list z potwierdzeniem, że zostałeś przyjęty na studia, musisz jeszcze przelać w odpowiednim terminie opłatę semestralną (czesne). Jest to standardowo rząd 250-350 euro raz na pół roku. Wydaje się sporo, ale w ramach tej kwoty otrzymuje się bilet semestralny na komunikację miejską i regionalną. Rozpatrując to pod tym kątem nie jest to więc dużo, biorąc pod uwagę, że mogę dzięki niemu jeździć za darmo po całej Bremie, Hamburgu i landzie Niedersachsen.

Myślę, że to tyle, jeśli chodzi o najważniejsze punkty. Jeśli chcesz, żebym poruszyła jakąs kwestię związaną ze studiami w Niemczech bardziej szczegółowo, koniecznie daj znać w komentarzu!