LUDZIE I ICH PRACA: #5 Kosmetolog- Wywiad z Martą Pardyak

Już po Świętach- mam nadzieję, że były one dla Ciebie dobrym i spokojnym czasem, który upłynął Ci w rodzinnej atmosferze. Ja tak się odcięłam od świata wirtualnego, że aż zupełnie zapomniałam przeredagować wywiad, który czekał na publikację od ponad tygodnia. Tak więc nadrabiam i przedstawiam Ci Martę Pardyak, która opowie nam o pracy kosmetologa.

Ja: Opowiedz kilka słów o sobie- przedstaw się moim czytelnikom.Marta Paryak- Sekrety Piękna

Marta Pardyak (MP): Mam dość bogatą historię zawodową, ale najkrócej ujmując – od 10 lat jestem kosmetologiem, który absolutnie poświęcił się swojej pracy i przede wszystkim – pasji. Mam to szczęście, że kosmetologia to moja praca i jednocześnie największe hobby. Prywatnie, kocham nowe miejsca – uważam że odkrywanie uroków świata to najlepsze, co możemy dać sobie i swoim przyszłym pokoleniom.

Ja: Wyjaśnij krótko, na czym polega Twoja praca- co w niej robisz i jak wygląda Twój typowy dzień?

MP: Moja praca składa się z kilku płaszczyzn i tak naprawdę każdy dzień jest inny. Odkąd prowadzę bloga Sekrety Piękna, moje życie zawodowe stało się zdecydowanie bogatsze.Moja praca polega na dawaniu poczucia piękna ludziom. Tak w skrócie mogę to nazwać. Mój typowy dzień, jeśli można o takim mówić, rozpoczyna się od sprawdzenia maili i wiadomości na fanpage’u. Potem zaczynam robić wpisy na bloga, lub prowadzić czaty na żywo. Czasem lubię zaskakiwać swoich fanów, i nagrywam filmiki zupełnie spontanicznie np. z Wenecji, z której oczywiście nikt się nie spodziewa pozdrowień. Niektóre dni spędzam jako wykładowca w szkole, więc wtedy mój dzień rozpoczyna się od zajęć z Słuchaczkami.

Ja: Co wykładasz?

MP: Kilka przedmiotów mam pod swoją pieczą, ale oczywiście wszystkie związane z kosmetyką. Prowadzę zajęcia z kosmetyki pielęgnacyjnej twarzy i ciała, oraz zajęcia praktyczne- tzw. „pracownię kosmetyczną” zarówno z zabiegów na ciało, jak i na twarz. I tak od ponad 6 lat!

Ja: A jak myślisz? Jakie mity narosły wokół zawodu kosmetologa i ile mają one wspólnego z rzeczywistością?

MP: Mitów jest bardzo dużo i niestety obawiam się, że niektórzy sami sobie „strzelają w kolano”. Pierwszym jest to, że kosmetolog zajmuje się tylko skórą, co jest oczywiście nieprawdą. Zawód kosmetologa jest bardzo złożony i wymaga wiedzy zarówno z dermatologii, anatomii, jak i apektów psychosomatycznych. Inny mit, bardziej kontrowersyjny – że kosmetolodzy nie powinni wykonywać zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. W pewinym sensie jest to prawda. Wszystko jednak zależy od granic, jakie sobie kosmetolog sam stawia. Trzeba pamiętać, że pierwsza zasada kosmetyki mówi: po pierwsze nie szkodzić! A niestety, jest wiele przypadków które poświadczają że nie ma ona odzwierciedlenia w rzeczywistości. Sama dostaję kilka wiadomości dziennie z prośbą o pomoc po źle wykonanym zabiegu. Oczywiście nie można wrzucać wszystkich do jednego worka, ale takie przypadki powikłań powodują, że zawód kosmetologa zaczyna być postrzegany nie przez taki pryzmat, jaki powinien. Jestem zwolennikiem tego, żeby robić to, na czym się zna.

Ja: Ta zasada zdecydowanie dotyczy wszystkich dziedzin… Acz tam, gdzie w grę wchodzi zdrowie, jest ona szczególnie ważna. Opowiedz teraz- jak w ogóle zostać kosmetologiem?

MP: W dzisiejszych czasach zainteresowani mają łatwo, ponieważ teraz studia na kierunku kosmetologia są praktycznie na każdej większej uczelni- zarówno prywatnej, jak i publicznej. Gdy ja studiowałam, istniały w Krakowie zaledwie dwie szkoły z takim kierunkiem, a w całej Polsce… 5! Nikt nie miał pojęcia, czym jest kosmetologia i po co to studiować. Ja swoje wiedziałam i cieszę się, bo mogę mówić, że zostałam kosmetologiem z pasji, a nie z powodu popularności zawodu. Jeśli ktoś nie chce studiować, zawsze może iść do Studium Kosmetycznego, gdzie uzyska tytuł Technika Usług Kosmetycznych.

Ja: Jakie cechy powinna mieć, Twoim zdaniem, osoba myśląca o takiej drodze zawodowej?

MP: Na pewno musi kochać ludzi. Nie można być dobrym kosmetologiem, jeśli czujesz do innych niechęć. Zawód kosmetologa jest naprawdę trudny, lecz satysfakcjonujący. Trzeba mieć na uwadze, że w pracy jesteś w ciągłym kontakcie z drugim człowiekiem, więc umiejętności komunikacyjne są niezbędne. Do tego zdolności manualne – szczególnie, gdy mamy na myśli makijaż, paznokcie czy przedłużanie rzęs. Kosmetolog musi mieć dobrą organizację pracy, a co ważniejsze – odporność na stres. Klienci przychodzą do salonu ze swoimi problemami i często są one poważne. Bardzo ważna jest samodyscyplina i pozytywne nastawienie!

Ja: To bardzo cenne wskazówki! Myślę, że zbliżamy się powoli do końca rozmowy- czy jest coś, co chciałabyś dodać od siebie w związku z Twoją pracą?

MP: Chciałabym podziękować wszystkim, ale to absolutnie wszystkim swoim fanom, za to że w ciągu niecałych dwóch lat jest ich ponad 16 tysięcy. Za zaufanie w wiadomościach prywatnych, jak i oczywiście w salonie kosmetycznym. A wszystkim kosmetologom życzę pasji i zadowolenia ze swojej pracy, bo tylko wtedy będzie można wykonywać ją z miłością.

Ja: A ja gratuluję Ci sukcesów i życzę kolejnych w nadchodzącym roku! Dziękuję serdecznie za rozmowę.

MP: Ja również dziękuję, było bardzo miło.