Temat tygodnia #4- Zarządzanie czasem

Nowy Temat Tygodnia dotyczy czasu i zarządzania nim. Muszę przyznać, że sama nigdy nie należałam do osób szczególnie dobrze zorganizowanych, jest jednak kilka rzeczy, które pomagają mi jak najwięcej wyciągnąć z dnia.

1. Im mniej czasu, tym go więcej

Brzmi może nielogicznie, ale tak już jest: Im więcej mamy zajęć na głowie, tym lepiej umiemy się zorganizować. W dni, które mam całkowicie wolne, okazuje się, że ledwo jestem w stanie zrobić zakupy i ogarnąć nieco w domu. Nie czując żadnej presji, działamy znacznie wolniej i mniej wydajnie.

2. Wczesne wstawanie

Należę do tej grupy szczęśliwców, dla których wczesne wstawanie nigdy nie było problemem. I dzięki temu zyskuję codziennie sporo dodatkowego czasu- bo i owszem, lubię pierwsze dwie godziny po wyjściu z łóżka zwyczajnie się poobijać, ale dzięki temu, że codziennie najpóźniej o 7:30 jestem na nogach, mimo porannego ociągania się, najpóźniej o 9:30 jestem w pełnej gotowości do dalszych działań.

3. Lista zadań

Wiele osób sporządza ją w sposób bardzo dokładny, z zastrzeżeniem, co w których godzinach ma zamiar robić. Ja jestem w tym względzie nieco mniej rygorystyczna i wypisuję tylko w notatniku, czym muszę się zająć w danym tygodniu i odhaczam wykonane już zadania.

4. Robienie rzeczy na zapas

Czasem warto zrobić pewne rzeczy na zapas. Na przykład jeśli mam akurat trochę wolnego czasu i najdzie mnie wena na pisanie, tworzę pierwsze szkice przyszłych postów i zapisuję je na później. Albo przygotowuję obiad na następny dzień. Nagłe przypływy motywacji warto wykorzystać, żeby załatwić sprawy, na które być może w inny dzień nam czasu i chęci zabraknie.

5. Wsparcie innych

To chyba moja ulubiona metoda. Jeśli masz problem ze zmotywowaniem się do zrobienia jakiejś rzeczy, po raz kolejny marnotrawiąc czas na nią przeznaczony, po prostu umów się z kimś, że zajmiecie się daną sprawą razem. Od dawna planujesz iść na siłownię, ale ostatecznie nie możesz się zebrać? Albo musisz załatwić coś w urzędzie, ale na samą myśl o czekaniu w kolejkach ci się odechciewa? Umów się ze znajomym, który dotrzyma ci towarzystwa. Dzięki temu będziesz „zmuszony” dotrzymać ustalonego terminu, a i nawet te mniej przyjemne zadania staną się nieco bardziej znośne w dobrym towarzystwie.

To wszystko z mojej strony? A jakie są Wasze sposoby na organizację czasu?
Po inne posty z serii Temat Tygodnia zapraszam na bloga http://karolmichalik.eu/

Źródło obrazka:
https://pixabay.com/de/wecker-uhr-zeit-minute-stunde-590383/